Ozdobne koperty DIY

SONY DSC

Zawsze bardzo podobały mi się ozdobne koperty ze wzorzystym środkiem. Oczywiście nigdy nie mogłam znaleźć w sklepach takich, które by mi się podobały, a przecież nawet najprostsza kartka, czy list, zamknięte w takiej kopercie, z miejsca dostają +100 do boskości. Ponieważ mamy grudzień (a to niespodzianka), a grudzień to miesiąc życzeń, kartek, dobrych intencji, prezentów, zaproszeń, Sylwestra, spotkań, voucherów i ogólnie radości – postanowiłam sama spróbować zrobić takie koperty. W końcu jak zrobię je sama będą wyglądać tak, jak chcę, a nie tak, jak chce producent kopert, które mogę znaleźć w sklepach papierniczych.

Co trzeba zrobić?
1. Odrysować rozłożoną kopertę na ozdobnym papierze
2. Uzyskany kontur pomniejszyć o 5-10mm z każdej strony (indywidualna sprawa – chodzi o to, żeby ozdobny papier nie dotykał krawędzi koperty)
3. Włożyć wycięty, pomniejszony kształt do koperty drugą stroną na wierzch i zaznaczyć linię zgięcia. W tym miejscu przeciąć kształt z ozdobnego papieru.
4. Ułożyć papier ozdobny w kopercie, nadać mu odpowiednie położenie tak, żeby dwa elementy (jeden w środku koperty, drugi trójkątny na zamknięciu) były oddalone od siebie o około 2mm i między sobą miały zagięcie zamknięcia koperty. Ułożone elementy przykleić do koperty klejem do papieru, lub taśmą dwustronną.

Ja dodatkowo, ze ścinków papieru, zrobiłam duże confetti za pomocą dziurkacza ozdobnego. Takie, pasujące do papieru doklejonego do koperty, confetti, które wysypie się razem z naszą wiadomością, może dać świetny efekt i być dodatkową niespodzianką.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

* możesz użyć zeszłorocznych papierów do pakowania prezentów (albo tegorocznych, czym chata bogata), zdjęć rodzinnych, wydrukowanych na cieńszym papierze, lub kawałków gazety
** jeśli użyjesz cienkich kopert i cienkich papierów do ozdabiania – spróbuj użyć taśmy dwustronnej zamiast kleju do papieru – chcemy uniknąć marszczenia się zarówno kopert, jak i papieru w środku
*** jeśli chcesz wyłożyć kopertę kalką – użyj przezroczystego kleju i przypilnuj, żeby albo nałożyć cienkie, równe paseczki kleju wzdłuż krawędzi, albo delikatne kropeczki – jeśli nadal klej będzie widoczny możesz zamaskować krawędzie przyklejając wstążkę

 
 

6 Comments on Ozdobne koperty DIY

 1. kajanna
  Luty 3, 2015 at 11:15 pm (2 lata ago)

  a skąd wziąć taki fajny ozdobny papier??

  Odpowiedz
  • E for Event
   Luty 4, 2015 at 10:03 am (2 lata ago)

   Kupiłam w olsztyńskim sklepie na plastyków, na sztuki. Myślę, że można się wybrać do lokalnego papierniczego i poszukać :)

   Odpowiedz
  • E for Event
   Luty 4, 2015 at 11:03 am (2 lata ago)

   Tak – powinno się nadać, gramatura 80g to znaczy że jest odrobinę cieńsze niż zwykły papier xero – coś w rodzaju delikatnego papieru do pakowania prezentów. Moim zdaniem bardzo dobrze się sprawdzi przy kopertach :)

   Odpowiedz
 2. kajanna
  Luty 6, 2015 at 4:01 pm (2 lata ago)

  dzięki za wszystkie odpowiedzi :*

  Odpowiedz

Leave a Reply