Maść końska to specyfik, który ma szerokie spektrum zastosowań. Dzieli się ona na dwa podstawowe rodzaje – maść chłodzącą i rozgrzewającą. Współcześnie jest wykorzystywana w wielu gospodarstwach domowych, a jej prozdrowotne działanie jest doceniane przez niemal wszystkich niezależnie od płci czy wieku.
Maść końska rozgrzewająca – czym się cechuje?
Pierwszym rodzajem maści jest maść końska rozgrzewająca. Jej główną cechą jest pozytywne oddziaływanie na układ krążenia. Jej wykorzystanie jest niezwykle przydatne podczas bólu mięśni oraz stawów. Nierzadko wykorzystuje się ją do leczenia chorób zwyrodnieniowych, a także artretyzmu. Korzystnie oddziałuje ona na naskórek, albowiem wpływa na jego regenerację, a ponadto rozgrzewa zimne ręce oraz stopy. Dzięki temu kapitalnie sprawdza się podczas miesięcy zimowych. Co ważne, w skład maści końskiej rozgrzewającej wchodzą jedynie bezpieczne i sprawdzone składniki. Jej podstawą jest bowiem waleriana oraz rumianek pospolity, czyli zioła, które znane są z pozytywnego oddziaływania na ludzki organizm.
Maść końska chłodząca – czemu zawdzięcza swoją renomę?
Sporą popularnością w obecnych czasach cieszy się także maść końska chłodząca. Choć lista jej atutów jest niezwykle długa, to ma wiele różnic względem maści rozgrzewającej. Jak wskazuje nazwa, odpowiada ona za chłodzenie. Najczęściej wykorzystuje się ją do leczenia obrzęków oraz niwelowania dolegliwości związanych z migreną. Nierzadko korzysta się z niej po intensywnym wysiłku fizycznym, ponieważ łagodzi napięcie mięśni. Maść końska korzystnie sprawdza się również przy szeroko pojętych infekcjach. Jest ona bowiem wsparciem dla osób zmagających się z gorączką, katarem oraz bólami głowy. Jej zastosowanie jest przydatne takżę w przypadku wystąpienia stłuczeń bądź niechcianych siniaków.
Maść końska – przeciwwskazania
Pomimo że maść końska ma wiele mocnych stron i jest produktem, który cechuje się świetną jakością i wysoką skutecznością, to istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Choć są one nieliczne, to warto mieć je na uwadze, ponieważ w przeciwnym razie maść może przynieść więcej szkód niż korzyści. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:
- wiek (maść końska nie powinna być stosowana u dzieci, które nie ukończyły przynajmniej 12. roku życia)
- mocne podrażnienia skóry
- otwarte rany
- uczulenie bądź nadwrażliwość na któryś ze składników preparatu
- ostre zespoły bólowe
Choć istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z maści końskiej, to zazwyczaj produkt ten spisuje się bardzo dobrze. Dzięki temu jest powszechnie zalecany, a jego liczne zalety determinują popularność tego specyfiku.