Miejsca wyjątkowe – polskie parki narodowe

Ochrona przyrody to bardzo ważna kwestia. Z myślą o zwierzętach i roślinach, które są zagrożone wyginięciem, utworzono parki narodowe na terenie całego kraju. Mapa parków narodowych wygląda bardzo imponująco. Na terenie całego kraju zostało założonych ponad dwadzieścia parków narodowych.

Najbardziej popularne polskie parki narodowe

Parki narodowe cieszą się zróżnicowaną popularnością. Parki narodowe w Polsce najchętniej odwiedzane przez turystów to między innymi Tatrzański Park Narodowy czy Pieniński Park Narodowy. Warto wspomnieć, że w samej Małopolsce jest pięć parków narodowych, które są bardzo popularne. Oprócz tego w Tatrach wymienić należy także Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy oraz Babiogórski Park Narodowy.

Mapa parków narodowych

Wycieczka psem do parku narodowego

Co do zasady, niemal wszystkie parki narodowe w Polsce zabraniają wstępu na swoje terytorium czworonożnym towarzyszom, aczkolwiek są wyjątki o których warto wspomnieć. Na spacer z psem można się wybrać chociażby do Doliny Chochołowskiej położonej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przychylnym okiem na pupile i ich właścicieli patrzą także władze Roztoczańskiego Parku Narodowego, który wyznaczył kilka tras spacerowych udostępnionych do spaceru z psami. To czy na terenie konkretnego parku można przebywać ze zwierzętami domowymi trzeba koniecznie sprawdzić w regulaminie. Ciekawe jest to, że przepisy zależą od kraju – w słowackich tatrach, na terenie tamtejszego parku narodowego można z psem przebywać bez żadnych przeszkód, jednak wchodząc na wierzchołki graniczne trzeba pamiętać o tym, że po polskiej stronie można dostać mandat.

Comments are closed.