Na której ręce nosi się obrączkę ślubną?

Obrączka to nieodzowny symbol małżeństwa i uczuć wobec ukochanej osoby. Sporo wagi przykładane jest do tego, aby była ona noszona na okrągło. Nie bez znaczenia pozostaje również dłoń oraz palec, na którym się ona znajduje. Na której ręce nosi się obrączkę? W starożytności, noszenie obrączki przez małżonków na serdecznym palcu lewej dłoni, miało zagwarantować umocnienie związku i uczuć. Minęło wiele wieków, a obrączka nadal zakładana jest na serdeczny palec. Niemniej jednak, obecnie zdania co do tego, na której dłoni nosi się obrączkę ślubną, są podzielone. 

Dlaczego nosi się obrączkę na prawej dłoni? 

W wielu zachodnich krajach obrączkę zakłada się na lewą dłoń, a wedle podań u nas również tak niegdyś było. Obrączki w Polsce nosi się w identyczny sposób, w jaki noszono je w czasach starożytnych, co ma ścisły związek z wierzeniami, a żeby móc to zrozumieć, należy cofnąć się nieco w historii. Zmiany dokonywały się z uwagi na krwawą historię, a tym bardziej narodowe powstania. Żeby pokazać żałobę po straconej ojczyźnie nie tylko kobiety będące wdowami, ale również osoby pozostające w związku małżeńskim przełożyły obrączki na prawą rękę – więcej dowiesz czytając zankyou

A co z pierścionkiem zaręczynowym? 

Tradycja obdarowywania wybranki pierścionkiem zaręczynowym, również powstała jeszcze w czasach starożytnych, następnie zwyczaj ten usankcjonowano w kościele, zaś sam pierścionek miał szansę stać się symbolem przygotowania panny do dnia zaślubin. Powinno się go nosić na palcu serdecznym u prawej dłoni, czyli w miejscu, gdzie docelowo ma być obrączka. W większości wypadków, wówczas gdy pierścionek zostanie zastąpiony przez obrączkę, przekłada się go na lewą dłoń, również na serdeczny palec. Jednakże, część pań preferuje noszenie obrączki i pierścionka na tym samym palcu. 

Comments are closed.