Flaga RP – sprawdź co musisz o niej wiedzieć

Zarówno w Polsce, jak i w innych państwach symbole narodowe muszą spełniać określone prawnie kryteria. Tylko w takiej sytuacji można je określić jako państwowe. Oczywiście dotyczy to również flagi. Chociaż dla części osób może być to nieco zaskakujące, to flaga musi być wykonana zgodnie z określonymi kryteriami, aby mogła być nazwana państwową.

Barwy narodowe

Mówiąc o flagach, warto powiedzieć kilka słów o barwach narodowych. W przeciwieństwie do flagi mogą one przyjmować najróżniejsze proporcje i formy. Doskonałym przykładem są popularne w Polsce kotyliony. Niemniej jednak, aby określony przedmiot nosił barwy narodowe zarówno pas bieli, jak i czerwieni musi być równy. Nie ma wyjątków od tej reguły.

Zwykła flaga

Będące w sprzedaży flagi mogą posiadać różne proporcje. W zależności od modelu może to boć 2:3, 3:5, czy też 5:8. W niejednym sklepie dostępna jest również flaga polska z godłem (lub bez niego) w innych proporcjach. Niemniej jednak, aby flaga mogła być określona jako państwowa musi ona mieć proporcje 5:8. Pozostałe modele mogą być wykorzystywane m.in. do zawieszenia w oknie, czy też na latarni przez lokalne władze. Oznacza to, że korzystać z niej mogą wszyscy.

Flaga państwowa

Tak, jak zostało wspomniane flaga państwowa wyróżnia się nie tylko równym pasem bieli i czerwieni, ale również proporcję 5:8. Warto nadmienić, że flaga państwowa może występować w dwóch formach. Jako flaga czysta oraz jako flaga polski z orłem – znajdziesz je w sklepie Fightershop.

Comments are closed.