W ostatnich latach prawie we wszystkich mieszkaniach znajdują się komputery z programami do edytowania tekstu. Powszechne są też aplikacje do smartfonów w formie e-notatników. Wydawać by się mogło, że na prywatny użytek zbędne są już papierowe artykuły piśmienne. Jednak praktyka wykazuje, że w niektórych sytuacjach trudno się obejść bez zwykłego notesu lub zeszytu. A najbardziej praktyczne okazują się kołozeszyty.
Zastosowanie kołozeszytów
Różnego rodzaju kołozeszyty używane są przez pracowników biurowych, uczniów, studentów a nawet przez gospodynie domowe. Na ich popularność wpływają szerokie walory użytkowe. Można w nich robić między innymi:
– zapiski podczas rozmowy telefonicznej,
– notatki na zajęciach szkolnych lub wykładach,
– uwagi do dyskusji podczas konferencji,
– listę zakupów.
Na co dzień zawsze warto mieć pod ręką długopis i niewielkich rozmiarów kolozeszyt, który swobodnie zmieści się w kieszeni marynarki, w damskiej torebce albo w schowku samochodu. Twarde okładki kolozeszytów i możliwość obracania kartek o 360° pozwalają na pisanie bez oparcia na blacie.
Pomysłowa konstrukcja kołozeszytu
Wszechstronne zastosowanie wynika z pomysłowej budowy kolozeszytu. Kartki nie są zszywane, lecz łączone za pomocą metalowej spirali. W miejscu zespolenia znajduje się perforacja umożliwiająca usunięcie jednej kartki bez naruszenia innych stron. Tę właściwość wykorzystują studenci. Nie noszą na uczelnię kilku notatników. W jednym kolozeszycie A4 w kratkę, zapisują treść każdego wykładu, a w przypadku dziedziny technicznej mogą też też odrysować schematy i wykresy. Po powrocie do domu wyjmują poszczególne kartki i umieszczają je w koszulkach segregatorów – według przedmiotów nauczania. Kołozeszyt to artykuł piśmienny uniwersalny i praktyczny.