Relaks nad wodą – wędkowanie

Wędkowanie, czyli łowienie ryb za pomocą prostego urządzenia jakim jest wędka, to jednocześnie sport i doskonały relaks.

Wędkowanie – sposób na bliski kontakt z naturą

Wędkarstwo wiąże się z przebywaniem na łonie natury, miłym odpoczynkiem, dotlenieniem organizmu i spędzeniem czasu w spokojnym i przyjemnym miejscu.

Do wędkowania służy odpowiedni sprzęt, czyli wędka zaopatrzona w żyłkę z haczykiem. Aby sprawnie zwinąć lub rozwinąć żyłkę mocuje się do wędziska urządzenie, które można zablokować w żądanej pozycji. Jest to kołowrotek, dzięki któremu, czas wybierania żyłki bardzo się skraca.

Pierwowzorem wędki był sznurek z uwiązanym na jednym jego końcu haczykiem. Pierwszy tego typu przyrząd został skonstruowany prawdopodobnie na Hawajach – linkę z haczykiem przywiązywano do łodzi i w ten sposób łapano ryby; natomiast pierwszą wędkę na bambusowym kiju użyto w Chinach.

Typy wędek

Współczesne wędki to bardzo trwałe i sprężyste przyrządy – wykonane są z elementów bambusowych lub – nowocześniejsza wersja – z kompozytów włókien węglowych. Wędziska zaopatrzone są w szybkie kołowrotki, a na całej długości wędki przymocowane są przelotki, przez które przechodzi żyłka. Rodzaje wędek możesz sprawdzić na: https://barduta.pl/pol_m_Wedki-135.html

W zależności od metody łowienia ryb można wyróżnić kilka rodzajów wędek. Należą do nich:

– bat,

– tyczka,

– spinning,

– podlodowcowa,

– wędka muchowa,

– gruntowa

oraz

– odległościówka

Ze względu na metodę łowienia oraz typ wędki, długość wędziska jest bardzo różna. Niektóre są bardzo długie, sięgające kilkunastu metrów inne zdecydowanie krótsze – charakteryzują się niedługim, kilkudziesięciocentymetrowym kijem.

Comments are closed.