Zastosowanie palisady ogrodowej

Funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie ogrodu, wymaga zastosowania różnorodnych rozwiązań, np. małej architektury, kostki brukowej, ogrodzenia, krawężników, donic, palisad ogrodowych. Oczywiście wszystkie elementy muszą być spójne stylistycznie.

Palisada ogrodowa i jej zastosowanie

Palisada ogrodowa to element, który pozwala na dopełnienie aranżacji ogrodu. Służy przede wszystkim do wydzielenia poszczególnych stref w ogrodzie. Dobrze dobrana pełni równocześnie funkcję praktyczną i estetyczną.

Najczęściej palisada ogrodowa wykorzystywana jest do odgradzania trawnika, rabat kwiatowych, klombów. Palisadę ogrodową można także wykorzystać jako ochronę młodych drzewek, do zabezpieczenia skarp oraz skalniaków.

Palisada ogrodowa doskonale zabezpiecza ścieżki przed przenikaniem roślin poza wyznaczony im teren, dzięki temu łatwiej jest zachować harmonię w ogrodzie. Palisada zabezpiecza także rośliny przed przypadkowym zdeptaniem lub zniszczeniem przez kosiarkę.

Odpowiednio dobrana wysokość palisady zwiększa także bezpieczeństwo w ogrodzie. Można dzięki niej zabezpieczyć oczko wodne lub inne tereny niebezpieczne dla dzieci.

Rodzaje palisad ogrodowych

Palisady ogrodowe różnią się wysokością, kształtem, kolorem, ale przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Wybór odpowiedniej uzależniony jest od designu ogrodu, zastosowania oraz możliwości finansowych. Do najpopularniejszych należy palisada ogrodowa wykonana z:

  • drewna – idealnie wpisuje się w naturalny charakter ogrodu, bez względu na jego styl, dostępna jest w bardzo wielu wariantach, jej wadą jest konieczność okresowej impregnacji,
  • betonu – bardzo popularna ze względu na odporność na warunki atmosferyczne oraz łatwość dostosowania do stylu ogrodu,
  • kamienia – bardzo trwała i naturalna, ale jednocześnie najdroższa, jej ułożenie wymaga sporych umiejętności,
  • plastikowa – najtańsza wersja palisady ogrodowej, odporna jest na warunki atmosferyczne, ale nie na uszkodzenia mechaniczne, nie zawsze pasuje do aranżacji ogrodu.

Wykorzystanie palisady ogrodowej zdecydowanie pozytywnie wpłynie na wygląd całego ogrodu.

Comments are closed.